• Aktualności

            • Obchody z okazji rocznicy nadania szkole imienia Danuty Siedzikówny ps. "Inka"

            • Od trzynastu lat dzień 23. maja zajmuje szczególne miejsce w kalendarzu Szkoły Podstawowej w Podjazach. To właśnie tego dnia 2009 roku szkole nadano imię Danuty Siedzikówny ps. “Inka”- bohaterskiej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK. Z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej w tym roku wyjątkowo uroczyście obchodziliśmy 13. rocznicę tego wydarzenia, którą swoją obecnością uświetniło wielu znamienitych gości.

              Tegoroczne obchody nadania szkole imienia “Inki” rozpoczęły się od konferencji prasowej, którą w naszej szkole zorganizował Instytut Pamięci Narodowej. Powodem ku temu była inauguracja w województwach pomorskim i zachodniopomorskim projektu #DrużynaInki, w ramach którego uczniowie będą brać  udział w 45-minutowych zajęciach, podczas których poznają historię Danuty Siedzikówny oraz uczą się udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

              Po zakończeniu konferencji prasowej osoby zebrane na uroczystości wzięły udział w polowej mszy świętej, którą odprawił ksiądz Arkadiusz Guz - wikariusz parafii pw. Świętej Trójcy w Sulęczynie. W dalszej części obchodów Dyrektor Szkoły Podstawowej w Podjazach, p. Barbara Lis-Driwa, oraz Wójt Gminy Sulęczyno, p. Bernard Grucza, uroczyście przywitali przybyłych gości, po czym udali się  z nimi przed budynek szkoły w celu odsłonięcia i poświęcenia ufundowanej przez Instytut Pamięci Narodowej pamiątkowej tablicy, na której widnieją najważniejsze wydarzenia z życia patronki naszej szkoły, która została zamordowana przez komunistów na mocy wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego w Gdańsku.

              Następnie wszyscy zgromadzeni z zainteresowaniem obejrzeli poświęcony “Ince” montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów szkoły, z gościnnym występem jednej z naszych absolwentek.

              Podsumowaniem uroczystości było przemówienie p. Dyrektor oraz zabranie głosu przez zaproszonych gości, na czele z Prezesem IPN, dr. Karolem Nawrockim.

              Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni na poczęstunek oraz zachęceni do obejrzenia wystawy poświęconej życiu Danuty Siedzikówny oraz grafik przedstawiających postacie Żołnierzy Niezłomnych w wykonaniu Zuzanny Adamas.

               Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację uroczystości.

            • WOJEWÓDZKI KONKURS PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ "GŁOSEM INKI"

            • 20 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Danuty Siedzikówny ps. "Inka" w Podjazach odbył się III Wojewódzki Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej "Głosem Inki." Honorowy Patronat nad przedsięwzięciem objął Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza. Celem konkursu było propagowanie wychowania patriotycznego młodego pokolenia poprzez formy aktywności artystycznej.             Na konkurs wpłynęło 39 zgłoszeń w czterech kategoriach wiekowych. W konkursie realizowanym w formie zdalnej brali udział wyłącznie soliści ze szkół podstawowych województwa pomorskiego. Na podstawie przesłuchania nagrań utworów przygotowanych przez uczestników konkursu powołane przez organizatora Jury w składzie: dr hab. Sławomir Bronk – przewodniczący, Susana Alegre Raso oraz Joanna Szroeder, wyłoniło laureatów.

              W kategorii klas 0 – I: I m. Kornelia Korczyńska – Zespół Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej (opiekun Katarzyna Cybula), II m. Jan Czaja – SP w Kożyczkowie (opiekun Joanna Jereczek), III m. Urszula Szuta – SP w Kamienicy Królewskiej (opiekun Dominika Formela). Wyróżnienie w tej kategorii zdobyli: Faustyna Gawin – SP w Sulęczynie (opiekun Marta Gurowska) oraz Igor Sznaza – Oddział Przedszkolny w Garczu (opiekun Marta Lubińska).

              W kategorii klas II – III: I m. Weronika Elgert – SP w Borczu (opiekun Marlena Kożyczkowska), II m. Witold Ptak SP w Baninie (opiekun Hanna Pek), III m. Antonina Żarna  – Zespół Szkół w Lipuszu (opiekun Iwona Drozdowska). Natomiast wyróżnienia w tej kategorii zdobyli: Lena Stefan - SP w Podjazach (opiekun Natalia Hebel) i Wiktoria Edut - Mała Szkoła w Szopie (opiekun Emilia Janneck).    

              W kategorii klas IV – VI: I m. Alicja Zaborowska – SP nr 2 w Sierakowicach  (opiekun Wioletta Kuczkowska), II m. Igor Arendt – SP w Borczu  (opiekun Marlena Kożyczkowska), III m. Ignacy Kitowski - SP w Kożyczkowie (opiekun Piotr Jereczek). Wyróżnienie w tej kategorii zdobyli: Zofia Drywa – Zespół Szkół w Lipuszu (opiekun Iwona Drozdowska), Julian Jereczek – SP w Podjazach (opiekun Natalia Hebel) oraz Szymon Olstowski – SP nr 52 w Gdyni (opiekun Michał Kozyra).

              W kategorii klas VII – VIII: I m. Sandra Hinca – SP w Miechucinie (opiekun Lucyna Mielewczyk), II m. Anna Kropidłowska – SP w Sulęczynie (opiekun Marta Gurowska), III m. Weronika Szulist – Zespół Szkół w Lipuszu (opiekun Iwona Drozdowska). Wyróżnienie w tej kategorii zdobyli: Kinga Błonk – SP nr 2 w Sierakowicach  (opiekun Wioletta Kuczkowska), Kinga Szczypior – SP w Kamienicy Królewskiej (opiekun Dominika Formela) oraz Miłosz Teterycz – SP nr 2 w Kartuzach (opiekun Dorota Klasa).

              Laureaci konkursu otrzymali wspaniałe nagrody ufundowane przez: GMINNY OŚRODEK KULTURY W SULĘCZYNIE, GMINNĄ KOMISJĘ ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH W SULĘCZYNIE, INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ ODDZIAŁ W GDAŃSKU.

              Konkurs nie mógłby się odbyć bez wsparcia FIRMY SCANDPOL, KAPEO, KRUSZYWO SULĘCZYNO Kreft S.C, NADLEŚNICTWA BROWSK w Gruszkach, AQUA CENTRUM w Kościerzynie, HOTELU KISTON, oraz STOWARZYSZENIA DISCANTUS.

               

              Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom, finalistom oraz uczestnikom konkursu!!!

              Dziękujemy za udział w naszym przedsięwzięciu i piękne wykonania, tak wartościowych pieśni patriotycznych, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

              Za owocną współpracę dziękują organizatorzy konkursu: Dyrektor szkoły Barbara Lis-Driwa oraz Natalia Hebel, Anna Krawiec i Patrycja Szymichowska.

            • Podsumowanie programu #SuperKoderzy – „Majsterkowicze” w klasie IV oraz VI

            • W bieżącym roku szkolnym udało się nam zrealizować program #SuperKoderzy – Majsterkowicze 2.0. Dzięki wygranemu grantowi zakupione zostały zestawy – roboty Lofi Robot – Codebox do nauki programowania i robotyki. Chcielibyśmy zaakcentować, że proces rekrutacji Programu Fundacji Orange przeszliśmy jako jedna ze 140 szkół w Polsce.

              Zajęcia odbywały się we wtorki w pierwszym semestrze w klasie IV, a w drugim semestrze w czwartki w klasie VI. W sumie odbyło się 15  zajęć w każdej klasie. Aktywnie uczestniczyło w nich 15 uczniów.

              Naukę programowania i robotyki rozpoczęliśmy od poznania programu Scratch, w którym w przyjemny i dosyć intuicyjny sposób można tworzyć efektowne gry. Na szafce pracowni komputerowej czekały na uczniów tajemnicze pudełka. Wielką niespodzianką okazały się drobne prezenty, które otrzymali uczniowie od firmy Orange.

              Po 4 godzinach programowania w Scratchu otworzyliśmy nasze magiczne skrzyneczki-uczniowie zostali podzieleni na 2-3-osobowe zespoły zadaniowe i przystąpili do składania robotów. Uczniowie w ciszy i skupieniu lub w kontrolowanym rozgardiaszu ze śrubokrętami w rękach wnikliwie analizowali elektroniczne instrukcje montażu pojazdu jeżdżącego, skręcali, rozkręcali i wyłamywali kolejne elementy robota wycięte na ploterze, dzielili się swoja wiedzą i świeżo zdobytym doświadczeniem.

              Uczniowie sprawdzili działanie podstawowych bloków kontrolujących działanie sterownika LOFI Brain 2.0. Testowali, w jaki sposób można sterować robotem z poziomu komputera oraz za pomocą połączenia bluetooth – co znacznie ułatwiło im obserwację wykonywanych instrukcji przez robota. Każde zajęcia stanowiły nowe doświadczenia jakie zdobywali młodzi majsterkowicze. Uczniowie z zaangażowaniem wykonywali zadania, a efekty jakie uzyskiwali sprawiały im bardzo dużo radości i satysfakcji. Mimo, że udział w tej edycji #SuperKoderów dobiegł końca,  nasza przygoda z robotami będzie dalej kontynuowana.

              Udział uczniów w #SuperKoderach to nauka podstaw programowania, robotyki i wielka lekcja o tym, że nowe technologie to nie tylko rozrywka i gry, ale możliwość zdobywania kompetencji, które są bardzo przydatne w przyszłości. Program rozwinął wśród uczniów między innymi kreatywność, umiejętność logicznego myślenia i pracy w zespole.

            • Chór CANTIAMO E LIBIAMO

            • Chór CANTIAMO E LIBIAMO serdecznie zaprasza wszystkich miłośników śpiewania.

              To amatorski chór dla osób dorosłych, które chciałyby sprawdzić swoje możliwości oraz miło spędzić czas. Nie będzie żadnych przesłuchań! Śpiew traktujemy jako hobby i wspólnie odkrywamy możliwości naszych głosów. Mile widziane osoby z Sulęczyna i okolic (Węsiory, Parchowo.. itd.) Zapraszamy w każdą środę o godzinie 19.00 do Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie ul. Zielona Droga 1 (drugie drzwi). Zajęcia poprowadzi Susana Alegre Raso.