• Aktualności

            • Akcja "Sprzątanie Świata" 2022

            • W czwartek, 20 pażdziernika 2022 roku wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Sprzątania Świata”, której głównym celem było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za
              środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym
              życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami. Tego dnia przedszkolaki oraz uczniowie klas I-VIII zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej. Rozpoczęto ją pogadanką na temat bezpieczeństwa oraz celów głównych akcji. Dzieci sprzątały: teren wokół szkoły, wieś Podjazy i Amalkę, drogę w kierunku Widnej Góry i Gowidlinka. Dzięki sprzyjającej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były zadowalające. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia!

            • Dzień Edukacji Narodowej

            • Dnia 13 października 2022 r. w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy IV, V oraz VII. Zaprezentowali oni zabawne przedstawienie oraz zaśpiewali przepiękną piosenkę. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor, która podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił na kolejne lata pracy. Na zakończenie uroczystości uczniowie wręczyli certyfikaty dla nauczycieli “dodających skrzydeł” i dla przyjaciół szkoły. To był wyjątkowy dzień dla wszystkich. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

            • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

            • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, która w tym roku odbyła się po raz dwunasty. Co roku ma miejsce w pierwszy piątek października, a jej celem jest zachęcenie uczniów i dorosłych do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia.

               

              7 października w naszej szkole odbył się konkurs dla klas II – VIII, w którym wyłoniono klasowego mistrza tabliczki mnożenia. Zwycięzcy otrzymali słodki upominek.

               

              Gratulujemy Mistrzom!

            • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

            • Dnia 06.10.2022 r. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Nad ich prawidłowym przebiegiem czuwała Komisja Wyborcza w składzie: Marcelina Jereczek, Dawid Stenka, Konrad Jażdzewski i Patrycja Choszcz oraz Panie: Anna Krawiec i Beata Spierewka.

              Na liście kandydatów znaleźli się uczniowie klas IV-VIII, którzy w roku szkolnym 2022/2023 chcieli reprezentować społeczność uczniowską. Kandydaci prezentowali swoje postulaty na plakatach rozwieszonych w szkolnym korytarzu. Do demokratycznych wyborów przystąpili uczniowie klas I - VIII oraz nauczyciele. 

              Największym zaufaniem zostały obdarzone następujące osoby:

              1. Białk Borys (kl. VIII)

              2. Białk Marcelina (kl. VIII)

              3. Flis Franciszek (kl. V)

              Nowo wybranemu Samorządowi  Uczniowskiemu życzymy owocnej pracy w bieżącym roku szkolnym.

            • Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

            • W ramach działań z zakresu profilaktyki chorób zakaźnych w naszej szkole zorganizowana została akcja przygotowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym pt. „Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych”.

              Celem przedsięwzięcia było uświadomienie potrzeby dbania o własne zdrowie i najbliższych oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony. W sytuacji intensywnego rozwoju chorób zakaźnych, wiedza o zdrowiu to pierwszy krok do świadomej i trwałej zmiany postaw, w tym higieniczno-sanitarnych.

              W związku z organizacją akcji odbyły się w szkole następujące działania profilaktyczne:

              • W ramach godzin z wychowawcą wyświetlony został film edukacyjny pt. ”Szczepienia. Profilaktyka chorób zakaźnych”, uczniowie wykonali plakaty na temat chorób zakaźnych.
              • Odbyły się warsztaty poprowadzone przez pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kartuzach. Dodatkową atrakcją dla uczniów była możliwość wypróbowania alko- oraz narko -gogli.
            • Wycieczka do Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie

            • Dnia 30 września 2022 roku odbyła się jednodniowa wycieczka dla klas I – III do Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie. Punktem wycieczki było zwiedzanie zamku krzyżackiego wraz z przewodniczką. Obejrzeliśmy wystawę kaszubską: hafty, instrumenty muzyczne, rzeźby, malarstwo na płótnie i szkle oraz garncarstwo. Uczniowie poznali działanie i zastosowanie dawnych sprzętów. Poznali wnętrze dawnego domu, wyposażenie kuchni, podział obowiązków, zajęcia dzieci, warunki życia na Kaszubach. Gromadziły i utrwalały słownictwo związane gospodarstwem domowym. Ponadto zobaczyliśmy wystawę historyczną. Ekspozycja znajdowała się w kilku komnatach.  Jednym z pomieszczeń był refektarz. Były w nim: wielki krzyż, stół, ława, szafa, niewielka umywalka. Zwiedziliśmy również komnatę prokuratora. Znajdował się tutaj; miecz bytowskiego kata, zbroja średniowieczna, broń. W następnych komnatach znajdowały się kaplica i sala portretowa. W tej sali mieściła się galeria portretów książąt pomorskich – Gryfitów. Uczniowie wzięli również udział w warsztatach, gdzie pod czujnym okiem instruktorki wykonały lalkę z włóczki. Była to ciekawa i pouczająca wycieczka.

            • ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

            •  

              Dnia 28.09. w naszej szkole już tradycyjnie odbyło się wydarzenie pn. „Święto Pieczonego Ziemniaka”. Dzień ten świętowaliśmy wspólnie z uczniami kl. II i III z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II z Gdyni wraz z ich opiekunkami, którzy przebywali u nas gościnnie w dniach 28 -30. 09. Uczniowie kl. VIII przedstawili scenkę rodzajową na podstawie fragmentów tekstu „Jak jô béł bògati” Augustyna Chrabkowskiego - Wёbiéranié bùlew. W II części uczniowie kl. I, II i III wraz ze swoimi rówieśnikami z Gdyni poszukiwały „skarbu” na terenie przyszkolnym, uczniowie kl. IV, V, VII i VIII brali udział w grze terenowej „Bieg patrolowy”, podczas którego mięli za zadanie odszukać „Ziemniaczanego króla i królową”.
              Po wykonaniu swoich zadań było pieczenie kiełbasek przy ognisku, gry i zabawy sportowe, konkurs wiedzy o ziemniaku, a następnie punktem kulminacyjnym było jedzenie pieczonych ziemniaków prosto z ogniska.

            • Wycieczka rowerowa

            •             W roku szk. 2022/2023 w ramach realizacji zajęć z j. kaszubskiego w naszej szkole działa „Turystyczne koło rowerowe”. Głównym celem jest zwiedzanie na rowerach najbliższych okolic i miejscowości, poznawanie i docenianie walorów przyrodniczych i krajobrazowych naszych Kaszub w myśl zasady „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

                          Na pierwszą wycieczkę rowerową, która odbyła się 24.09. uczniowie kl. IV, V, i VII wybrali się do Mściszewic.  Mściszewice to wieś, w której urodził się, mieszkał i tworzył kaszubski rzeźbiarz Czesław Birr.  Podczas wycieczki był też czas na zbieranie grzybów, gdyż jak wiadomo słyną z nich kaszubskie lasy.  Udało się znaleźć trochę maślaków (po kaszubsku pãpków)

            • Robo-matematycy #SuperKoderzy

            • Robo-matematycy są po pierwszych zajęciach.

              23 września 2022 r. uczniowie klasy 4 oraz 5 wyruszyli w świat robotów. Klasa 4 poznała Scratcha, a klasa 5 przypomniała sobie jak tworzy się proste gry.

              Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia.

            • Spotkanie z Policjantem z Posterunku Policji w Sulęczynie

            • W ramach działań profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem uczniowie Naszej Szkoły uczestniczyli w spotkaniu  z Policjantem z Posterunku Policji w Sulęczynie. Policjant przypomniał o zasadach  bezpieczeństwa na drodze i zagrożeniach wynikających z nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego. Wytłumaczył, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Jak należy zachowywać się w stosunku do osób nieznajomych.  Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się o konsekwencjach łamania prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną. 

            • Międzynarodowy Dzień Aktywności Fizycznej

            • Z okazji  Międzynarodowego Dnia Aktywności Fizycznej w naszej szkole odbył się sportowy happenig. Celem akcji było propagowanie aktywności fizycznej nie tylko wśród uczniów, ale też społeczności lokalnej. Po apelu, na którym uczniowie reprezentowali hasła promujące aktywność fizyczną i jej wpływ na zdrowie, odbył się wspólny aerobik. Następnie cała społeczność szkolna wyruszyła na trasę biegu prowadzącą przez  przez centrum naszej wsi. Bieg odbywał  się pod hasłem  „ Zdrowe jedzenie,  zdrowe picie, aktywność  fizyczna, to zdrowe życie”.

              Punktem kulminacyjnym wydarzenia były wspólne ćwiczenia na placu przed sklepem spożywczym w Podjazach, zachęcające społeczność lokalną do aktywności fizycznej.

            • Robo-matematycy

            • Od 20 września ruszają nowe zajęcia Robo-matematycy z programu Superkoderzy Fundacji Orange dla klasy 4 oraz klasy 5. Pani Beata Spierewka zdobyła już odpowiednią wiedzę i umiejętności na szkoleniu w Gdańsku. Teraz czekamy na roboty i rozpoczęcie zajęć.

            • TALENCIAKI

            • ​​​​​​Nasza szkoła bierze udział w akcji „Szkoły pełne talentów” Lidl.  Możesz pomóc nam zbierać Talenciaki, które odbierzesz w Lidlu – za każde wydane 50 zł (w tym 1 warzywo lub owoc) dostaniesz 1 Talenciaka.

              W jaki sposób przekazać zebrane punkty wybranej szkole?

              Są trzy drogi:

              1. Zeskanować kod QR, który znajduje się na Talenciaku.
              2. Wejść na stronę szkoly.lidl.pl i tam przepisać kod alfanumeryczny.
              3. Przekazując Talenciaki fizycznie danej szkole do specjalnie przygotowanych pudełek.
            • NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0

            • Nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 i uzyskała dofinansowanie z przeznaczeniem na zakup książek, wyposażenia do biblioteki szkolnej oraz realizację działań promujących czytelnictwo.

              Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 jest kolejną edycją wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek. Ze względu na skalę oddziaływania, jest to jeden z największych programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Działania w ramach bieżącej edycji kontynuują sprawdzone metody popularyzacji czytania (takie jak zakup nowości książkowych, czy poprawa infrastruktury bibliotecznej), jak i odpowiadają na współczesne przemiany sposobów uczestnictwa jednostki w kulturze.

              Główny cel programu to rozwój czytelnictwa w Polsce oraz wzmocnienie roli bibliotek publicznych

            • DZIEŃ KROPKI

            • 15 września obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Kropki - święto kreatywności, odkrywania talentów i budowania wiary we własne możliwości. Uczniowie zapoznali się z historią o małej Vashti- małej dziewczynce, która nie potrafiła uwierzyć w siebie, dopóki nie została doceniona przez nauczycielkę plastyki, która zachwyciła się narysowaną przez dziecko kropką. Mali "kropkowicze" rozmawiali o talentach, o tym, że każdy z nich jest w czymś dobry. DZIEŃ KROPKI to dzień, który ma przypomnieć rodzicom, opiekunom, nauczycielom, że należy doceniać starania dzieci, trzeba chwalić nawet za najmniejszy postęp. Powinno się DOCENIAĆ, a nie OCENIAĆ. Niech ten dzień trwa przez cały rok, nie tylko 15 września.