W dniach 17-26 kwietnia w naszej szkole odbył się cykl zajęć dotyczących segregacji odpadów. Głównym celem zajęć było poznanie zasad segregacji obowiązujących w gminie Sulęczyno i kształtowanie dobrych "nawyków" ekologicznych. Dzieci, podczas zajęć próbowały odpowiedzieć na pytania:
Jak dbać o otaczające nas środowisko, dlaczego należy segregować odpady?
Czy wszystkie odpady można segregować?
Czy wszystkie odpady na dają się do recyklingu?.
W ramach podsumowania akcji chętni uczniowie wykonali prezentacje dotyczące segregowania śmieci, które posłużą jako pomoce dydaktyczne na następne lata.
Segregacja odpadów
"Sadzimy Las dla Niepodległej"
21.04.2018 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Sadzimy Las dla Niepodległej". Akcja sadzenia lasu odbyła się w leśnictwie Dywan, na terenie, który został najbardziej zniszczony wskutek ubiegłorocznej nawałnicy. Inicjatorem akcji była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we współpracy z Chorągwią Gdańską Związku Harcerstwa Polskiego.
Powiatowy konkurs z języka angielskiego w Kartuzach
Dnia 10 kwietnia 2018 roku uczniowie naszej szkoły w składzie: Natan Dułak kl. III, Piotr Malotka-Trzebiatowski kl. III, Antonina Łukaszczyk kl. VI i Piotr Karczeski kl. 6 sprawdzali swoje możliwości językowe w konkursie z języka angielskiego "We know English" organizowanego przez Katolicką Szkołę Podstawową w Kartuzach. W kategorii klasy III Natan Dułak zajął II miejsce, zaś w katergorii klasy VI Piotr Karczeski - I miejsce. Serdecznie gratulujemy!!!
Szkolny Konkurs Recytatorski "Rodnô Môwa"
9.04.2018 r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Prozy i Poezji Kaszubskiej "Rodnô Môwa".
Celem konkursu jest poznawanie i popularyzacja literatury, tradycji i folkloru kaszubskiego oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej. Nad przebiegiem konkursu czuwała p. Anna Krawiec i p. Emilia Dyszer. Uczestnicy recytowali wiersze i fragmenty prozy w języku kaszubskim. Po wysłuchaniu wszystkich wystąpień komisja udała się na naradę i wyłoniła zwycięzców. Zostali nimi:W kategorii klas II - III:
I miejsce - Weronika Gruchała,
II miejsce - Julian Jereczek.W kategorii klas IV - VII:
I miejsce - Izabela Choszcz,
II miejsce - Marcin Wolski,
III miejsce - Maciej Malotka-Trzebiatowski.Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i upominki. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
W gminnych eliminacjach Konkursu Recytatorskiego Prozy i Poezji Kaszubskiej
"Rodnô Môwa" w kategorii kl. I - III Julian Jereczek zajął III miejsce, zaś w kategorii klas Izabela Choszcz - III miejsce IV - VII. Gratulujemy :-)
Fonoholizm - uzależnienie od telefonu!
Nałogowe korzystanie z urządzeń mobilnych to zjawisko coraz powszechniejsze w dobie XXI wieku. Określa się je mianem fonoholizmu. Dziś problem ten dotyka nie tylko dorosłych, ale również dzieci i młodzież. Fundacja Dbam o Mój Zasięg, przeprowadziła w naszej Szkole warsztaty dla uczniów klas III- VII. Ich celem było ukazanie problemów i zagrożeń, jakie niesie z sobą nałogowe i niekontrolowane korzystanie z telefonów komórkowych oraz udzielnie wskazówek, jak sobie z tym problemem radzić.
Jak rozpoznać uzależnienie od telefonu
Uzależnienie od telefonu komórkowego, objawia się m.in. tym:- że nigdy nie rozstajemy się z telefonem komórkowym,
- często zerkamy na ekran, nawet bez potrzeby,
- kładziemy się spać z telefonem,
- używamy go przed zaśnięciem i zaraz po przebudzeniu,
- sprawdzamy komórkę nawet budząc się w nocy, jesteśmy prawie cały czas on-line,
- gdy zapominamy komórki bądź ta się rozładuje czujemy rozdrażnienie, denerwujemy się.
Te symptomy mogą świadczyć o tym, że nadużywamy komórek.
"Logo-łamacze Inki" - szkolny konkurs logopedyczny
27.03.2018 r. odbył się II Szkolny Konkurs Logopedyczny - „Logo-łamacze Inki, czyli gimnastyka języka”. W konkursie wzięło udział 11 uczestników klas II-IV, którzy dzielnie „łamali” sobie języki na wierszykach. Konkurs przebiegał pod hasłem „Łamiemy języki czytając wierszyki”, a jego celem było upowszechnienie wiedzy logopedycznej, troska o poprawność językową oraz motywowanie do czerpania radości z zabawy słowem. Konkurs stanowił ogromne wyzwanie dla uczestników. Wymagał bowiem językowego mistrzostwa, ponieważ uczestnicy czytali wcześniej przygotowane teksty, których głośne czytanie może się skończyć złamaniem, zwichnięciem, a w najlepszym razie zasupłaniem języka. Teksty te były bogate w wyrazy podobnie brzmiące, najeżone zwykle charakterystycznymi dla polskiego języka, trudno wymawialnymi zgłoskami.
Po występach uczestników, Jury konkursu w składzie: Patrycja Szymichowska, Anna Krawiec i Jolanta Bronk zgodnie wyłoniło najlepszych recytatorów:
W kategorii klas II - IV:
I miejsce zajęła Wiktoria Lipkowska – kl. IV,
II miejsce - Piotr Malotka – Trzebiatowski i Julia Karczeska z kl. III,
III miejsce - Weronika Gruchała z kl. II.
Wyróżnienie otrzymała Patrycja Krefta z kl.IV.W kategorii kl. V - VII.
I miejsce zajęła Magdalena Choszcz kl. VII
II miejsce - Lidia Zblewska kl. V
III miejsce - Zuzanna Jereczek kl.V
Wyróżnienie otrzymała Izabela Choszcz kl. V.
Gratulujemy!!!Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki, a laureaci dyplomy i nagrody.
Jak zdrowo żyć!
W dniu 26 marca 2018 r. odbyło się spotkanie z Panią Teresą Deyk z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej z Kartuz. Pani Teresa Deyk przedstawiła najpierw uczniom klas II-VII prezentacje na temat jak uniknąć grypy, jakie są objawy oraz jak postępować w przypadku grypy. Następnie uczniowie klas VI-VII wysłuchali prelekcji na temat szkodliwości zażywania dopalaczy. Uczniowie dowiedzieli się jaki negatywny wpływ mają dopalaczy na ludzki organizm, a zawarte w dopalaczach związki chemiczne są po porostu truciznami, które w dosłowny sposób potrafią zabić. Celem takich spotkań jest kształtowanie wśród młodzieży szkolnej pożądanych społecznie postaw, umacnianie asertywnych zachowań oraz podnoszenie świadomości i wiedzy nastolatków na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą dopalacze.
Życzenia Wielkanocne
Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
przepełnionych wiarą,
nadzieją i miłością.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań
w gronie rodziny i przyjaciół.Życzą
Dyrektor, Nauczyciele, Uczniowie
oraz Pracownicy Obsługi
Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny
ps. "Inka" w Podjazach.Wielkanoc, 2018
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej
20 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. W związku z tym w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panią pielęgniarką Mariolą Hinca. Pani pielęgniarka przekazała naszym najmłodszym uczniom cenne informacje na temat higieny jamy ustnej. Zademonstrowała prawidłowy sposób mycia zębów, wyjaśniła co to jest próchnica i dlaczego psują się zęby, podkreśliła jak ważne jest prawidłowe odżywianie dla zdrowych zębów. Pielęgniarka zachęcała jednocześnie dzieci do wizyt w gabinetach stomatologicznych, pomagając im tym samym w przełamaniu lęku przed dentystą. Celem spotkania było przekonanie uczestników, że to ich postępowanie ma największy wpływ na zdrowie zębów, że higiena jamy ustnej to nie tylko źródło pięknego uśmiechu, którym możemy się cieszyć na co dzień, ale przede wszystkim, że jest ona kluczowa dla naszego zdrowia i ogólnego dobrego samopoczucia.
Mecz siatkówki Trefl Gdańsk vs. Cuprum Lubin
Dnia 16.03.2018r. uczniowie naszej szkoły kibicowali w Ergo Arenie Gdańsk/Sopot męskiej drużynie siatkarskiej Trefl Gdańsk - Cuprum Lubin w ramach rozgrywek Plus ligi. Udział w meczu był nagrodą organizatorów konkursu tj. Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego przy współpracy z Klubem Trefl Gdańsk ogłoszonego dla szkół w których uczniowie uczą się j. kaszubskiego: "Aktywne Kaszuby- Franciszek Kręcki", ogłoszonego z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Więcej o meczu i pobitych rekordach na stronie : www.kaszubi.pl
Radosna Akademia Przedszkolaka
Od października realizowane są w naszej szkole zajęcia logopedyczne odbywające się w ramach Projektu "Radosna Akademia Przedszkolaka". Prowadzone są przez Panią Patrycję Szymichowską. Odbywają się dwa razy w tygodniu (wtorki i czwartki). Podczas zajęć dzieci poprzez zabawę wykonują ćwiczenia oddechowe, artykulacyjne, doskonalą słuch fonemowy, a także nabywają świadomości artykulacyjnej. Po za tym dzieci w wykonują ćwiczenia sensomotoryczne usprawniające motorykę dużą oraz małą. Nie brakuje również zabaw logorytmicznych przy muzyce. Niemalże każde zajęcia kończą się wykonaniem wspólnego plakatu, co pozwala na rozwijanie umiejętności pracy w grupie.
Rekolekcje wielkopostne 19-21 marca
19.03 (poniedziałek)
8.30 - Szkoła śpiewu + modlitwa (kleryk).
8.45 - Ogólne wprowadzenie w rekolekcje (ksiądz).
9.00 - Katecheza Bóg kocha mnie takiego, jakim jestem! (+śpiew; kleryk).
9.45 - Droga krzyżowa (wspólnie, teksty przygotowane przez kleryka).
10.15 - Podsumowanie dnia + zapowiedź następnego dnia (kleryk).
10.30 - Zakończenie.20.03 (wtorek)
8.30 - Szkoła śpiewu + modlitwa (kleryk).
8.45 - Przypomnienie treści dnia poprzedniego (kleryk).
9.00 - Katecheza Dobre uczynki budują, złe rujnują. (ksiądz)(+śpiew; kleryk)
9.45 - Nabożeństwo + Szkoła śpiewu (kleryk)
10.15 - Podsumowanie dnia + zapowiedź następnego dnia (kleryk)
10.30 - Zakończenie21.03 (środa)
8.30 - Szkoła śpiewu + modlitwa (kleryk).
8.45 - Przypomnienie treści dnia poprzedniego (kleryk).
9.00 - katecheza i quiz o św. Stanisława Kostce (kleryk).
9.45 - Msza święta ze słowem podsumują cym na zakończenie rekolekcji (ksiądz).
10.30 - Zakończenie.
Dzień Babci i Dzień Dziadka
25 stycznia w naszej szkole odbyła się wyjątkowa uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka 2018. Zaproszeni goście nie zawiedli i przybyli bardzo licznie.
Na wstępie Pani dyrektor, Barbara Lis-Driwa, przywitała wszystkich ciepłymi słowami, zaprosiła do wysłuchania życzeń oraz wyrazów miłości i wdzięczności w postaci wierszy i piosenek skierowanych do kochanych Babć i Dziadków, a następnie oddała głos prowadzącemu uroczystość, uczniowi kl. VII, Jonaszowi Brezie.
Na początku programu dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z kl. II i III zaprezentowali swoje zdolności aktorskie przedstawiając jasełka bożonarodzeniowe przeplatane kolędami i pastorałkami. Gra małych aktorów, jak zwykle, zachwyciła całą publiczność.
Maluchy recytowały wiersze i śpiewały piosenki dedykowane kochanym Babciom i Dziadkom. Akompaniowała im „ich” Pani (Natalia Hebel).
Uczniowie kl. VII, w imieniu wszystkich wnuków, podziękowali Babciom i Dziadkom za to, że są obecni w ich życiu i zawsze mogą liczyć na ich pomoc i wsparcie.
Skecz pt. „Czy Babcia i Dziadek są czarodziejami?” oraz taniec w wykonaniu uczniów kl. V rozbawił całą publiczność. Gromkie brawa i uśmiechy gości były najlepszym podziękowaniem dla wszystkich wnuków.
Część artystyczna zakończyła się odśpiewaniem tradycyjnego 100 lat i wręczeniem Babciom i Dziadkom wykonanych przez dzieci upominków. Jak co roku pani sołtys, Maria Labuda, przygotowała dla dzieci słodką niespodziankę.
Poczęstunek, przygotowany przez matki naszych uczniów, całkowicie dosłodził tę szczególną uroczystość.
WSZYSTKIM BABCIOM I DZIADKOM DZIĘKUJEMY I ZAPRASZAMY ZA ROK !!!
Wizyta duszpasterska
W piątek 19 stycznia 2018r. Szkołę Podstawową w Podjazach odwiedzili duszpasterze, ks. kanonik Andrzej Karliński - proboszcz parafii pod wezwaniem Św. Trójcy w Sulęczynie i ks. Piotr Stoltman - wikariusz naszej parafii,z błogosławieństwem bożym. W tej uroczystej chwili zagrała nam Antonina Łukaszczyk przy akompaniamencie pani Natalii Hebel.
Życzenia świąteczne
Pogodnych i pełnych pozytywnej energii
Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęścia w Nowym Roku 2018
życzy
Społeczność Szkoły Podstwowej im Danuty Siedzikówny
ps. Inka w Podjazach.Niech te święta będą przepełnione ciepłem serca
i życzliwością drugiego człowieka
taką jak okazano naszej szkole w ramach akcji "Szkoła Szkole".Szczególne podziekowania składamy szkołom:
1. III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
Dyrektor: Wiesław Kosakowski2. Zespół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II pl. św. Andrzeja 2, 81 - 168 Gdynia
Kanclerz: ks. prof. Wojciech Cichosz
Dyrektor: Dariusz Kruca3. VIII Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej, ul. Kartuska 128, 80-136 Gdańsk
Dyrektor: Romuald Cichocki
Wigilia Szkolna
Społeczność Szkolna Szkoły Podstawowej
im. Danuty Siedzikówny ps. Inka
w Podjazach
ma zaszczyt zaprosić na Wigilię Szkolną,
która odbędzie się
dnia 22 grudnia 2017r. o godzinie 10.00
w Szkole Podstawowej w Podjazach.
Przedstawienie profilaktyczne
8-ego grudnia uczniowie klas 4-6 uczestniczyli w spektaklu profilaktycznym ,,Możesz odkryć siebie na nowo" przygotowanym przez aktorów ,,Teatru Kurtyna" z Krakowa.
Tematyka przedstawienia dotyczyła problemów młodych ludzi, tj. poprawy relacji w grupie rówieśniczej, przeciwdziałania agresji, przemocy i uzależnieniom.
Mikołajki
6 grudnia do Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny ps. Inka w Podjazach zawitali niezwykli goście: Mikołaj z Panią Mikołajową, Śnieżynka oraz Renifer, którzy obdarowali wszystkich uczniów i pracowników szkoły upominkami.
W rolę Mikołaja wcielił się Radny Gminy Sulęczyno Pan Marek Konkel, w rolę Pani Mikołajowej - sołtys Sołectwa Podjazy pani Maria Labuda, Śnieżynka - przewodnicząca Rady Rodziców Kinga Gruchała a w rolę Renifera - dyrektor szkoły Barbara Lis-Driwa.
Była to bardzo miła niespodzianka za którą bardzo gorąco dziękujemy.
Spotkanie z policjantem
Dnia 4.12.2017 r. uczniowie klas II - IV uczestniczyli w spotkaniu z Policjantem z Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach. Podczas spotkania policjant przypomniał, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, zachęcał do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe, oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Funkcjonariusz pokazał uczniom swoje wyposażenie i umundurowanie, które jest niezbędne podczas wykonywanej służby - wzbudziło to wielkie zainteresowanie ze strony dzieci.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa. Wykazywali się też dobra znajomością znaków drogowych i zasad przechodzenia przez ulicę.
VII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski LAS W POEZJI pod patronatem Nadleśnictwa Lipusz
Dnia 28 listopada 2017 roku w Szkole Podstawowej im. Danuty Siedzikówny ps. Inka przeprowadzono VII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski LAS W POEZJI pod patronatem Nadleśnictwa Lipusz. Do udziału w konkursie zaproszono uczniów ze szkół podstawowych terenu Nadleśnictwa Lipusz. Komisja w składzie:
Anna Kulas
Tomasz Krefta
Arkadiusz Bronk
Mirosław Milkowski
- wyłoniła następujących zwycięzców:
Kategoria klas I-III:
1. Aleksander Sawicki- SP Sulęczyno
2. Maja Kostuch- Publiczna Szkoła w Borku Kamiennym
3. Maja Tarasiewicz- SP Sulęczyno
Wyróżnienie otrzymał Julian Jereczek – SP Podjazy
Kategoria klas IV-VII :
1 Dominika Treder- SP Mściszewice
2. Amelia Wolska- Publiczna Szkoła w Borku Kamiennym
3. Kamila Las- Zespół Kształcenia i Wychowania w Szymbarku
Wyróżnienie otrzymał Jonasz Breza- SP Podjazy
Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Nadleśnictwo Lipusz.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie