Aktualności
Konsultacje nauczycieli 2022/2023
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
- 23
Inauguracja roku szkolnego 2022/2023 odbyła się 1 września 2022 roku i rozpoczęła się mszą świętą o godz.8.30 w Sulęczynie. Uroczystość zainicjowana została wprowadzeniem sztandaru szkoły oraz odśpiewaniem hymnu Polski.
W pierwszej części spotkania Pani Dyrektor Barbara Lis-Driwa odniosła się do 83-rocznicy wybuchu II wojny Światowej, która miała miejsce 1 września 1939 r. To zdarzenie uczciliśmy minutą ciszy. Uczniowie pod opieką Pani Patrycji Symichowskiej uhonorowali pamięć poległych zniczem i biało-czerwonym bukietem kwiatów złożonym pod tablicą patronki naszej szkoły.
Po wspomnieniu tych tragicznych zdarzeń Pani Dyrektor przywitała serdecznie wszystkich zgromadzonych gości, szczególnie nowych uczniów, którzy dołączyli do naszej szkoły, a także najmłodszych – przedszkolaków.
Swą obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza, Przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Gliniecki, Ireneusz Zelewski Radny Gminy Sulęczyno, Maria Labuda Sołtys Sołectwa Podjazy , ksiądz kanik proboszcz Andrzej Karliński oraz ksiądz wikariusz Arkadiusz Guz. Podziękowali za zaangażowanie w pracę szkoły oraz życzyli wielu sił i wytrwałości uczniom, jak i nauczycielom na kolejnym etapie edukacyjnym.
Po wysłuchaniu przemówień uczniowie udali się z wychowawcami do swoich klas i zapoznali się z organizacją roku szkolnego 2022/2023.
WITAJ SZKOŁO, ŻEGNAJCIE WAKACJE!!!
Zaproszenie na uroczystość rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
83. rocznica wybuchu II wojny światowej
Salwami oddanymi przez pancernik Schleswig-Holstein na Westerplatte, 1 września 1939 r. rozpoczęła się II wojna światowa.
W piątek1 września 1939 roku, jeszcze przed wschodem słońca, o godzinie 4.47 komandor Gustav Kleikamp, dowódca okrętu szkolnego Kriegsmarine Schleswig-Holstein, kotwiczącego w kanale portowym na wysokości Twierdzy Wisłoujście, wydał rozkaz otwarcia ognia z dział artylerii głównej, średniej i lekkiej okrętu w kierunku Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.
Minutę później zabrzmiały pierwsze salwy dział okrętowych, chwilę później do ostrzału dołączyły działka przeciwlotnicze o kalibrze 20 mm. Pociski spadały na południowo-wschodnią część półwyspu.
Celem trwającej około 7 minut kanonady było zniszczenie części muru składnicy, który na tym odcinku stanowił przeszkodę dla atakującej Kompanii Szturmowej Kriegsmarine, dowodzonej przez porucznika Wilhelma Henningsena. W kierunku składnicy strzelać zaczęły również karabiny maszynowe rozlokowane wcześniej, po drugiej stronie kanału portowego, na przeciwko Westerplatte.
II wojna światowa – największa wojna światowa w historii, trwająca od 1 września 1939 do 2 września 1945(w Europie do 8/9 maja 1945). Jej teatr działań wojennych objął prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln ludzi z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
Za datę rozpoczęcia wojny przyjmuje się 1 września 1939 roku – agresję Niemiec na Polskę. 3 września 1939, po zignorowaniu przez III Rzeszę ultimatum w sprawie bezzwłocznego wycofania wojsk z Polski, Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę III Rzeszy (w piśmiennictwie zachodnim podaje się czasami tę datę jako początek wojny światowej). W historiografii ZSRR i współczesnej rosyjskiej używane jest pojęcie tzw. wielkiej wojny ojczyźnianej – od 22 czerwca 1941 ataku III Rzeszy na ZSRR do 9 maja 1945 – powtórzonej kapitulacji III Rzeszy w Berlinie, według czasu moskiewskiego. Historiografia sowiecka i współczesna rosyjska odrzuca bowiem udział ZSRR w wojnie po stronie III Rzeszy w latach 1939-41 – od paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 i niemiecko-sowieckiego traktatu o granicach i przyjaźni z 28 września 1939 (agresja ZSRR na Polskę, wojna zimowa przeciw Finlandii, okupacja krajów bałtyckich i Besarabii) do ataku III Rzeszy na ZSRR. Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny przeciwko państwom Osi 7 grudnia 1941 w konsekwencji japońskiego ataku na bazę amerykańskiej marynarki wojennej w Pearl Harbor, wypowiedzenia wojny USA przez Japonię, a następnie 11 grudnia 1941 przez III Rzeszę.
II wojnę światową zakończyły: podpisanie 7 maja 1945 w Reims aktu bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy,z wejściem w życie 8 maja 1945, które zakończyło działania wojenne w Europie i akt bezwarunkowej kapitulacji Japonii podpisany 2 września 1945 na pokładzie pancernika USS Missouri w Zatoce Tokijskiej, który definitywnie zakończył działania wojenne II wojny światowej.
Ciekawe informacje historyczne można znaleźć na stronie Muzeum II Wojny Światowej:
Stypendium Wójta Gminy Sulęczyno za rok szkolny 2021/2022
Komisja Stypendialna rozpatrzyła i zaopiniowała pozytywnie wnioski dotyczące uczniów naszej gminy.
Stypendystami Wójta Gminy Sulęczyno za wysokie wyniki w nauce i szczególne osiągnięcia zostali uczniowie naszej szkoły:
1. Julia Cyman - klasa V
2. Weronika Gruchała - klasa VII
3. Julian Jereczek - klasa VII
4. Konrad Jażdżewski - klasa VIII
5. Amelia Baske - absolwent
6. Wiktoria Driwa - absolwent
7. Paulina Gawin - absolwent
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej tak owocnej nauki!
Lista dzieci zakwalifikowanych do Oddziału Przedszkolnego
Zajęcia adaptacyjne dla dzieci, które rozpoczynają przygodę w przedszkolu
Znamy wyniki z Egzaminu Ósmoklasisty
Szkołę Podstawową w Podjazach ukończyło dwunastu absolwentów. W roku szkolnym 2021/2022 z Egzaminu Ósmoklasisty najwyższe średnie wyniki (%) uczniowie osiągnęli z języka polskiego.
Wyniki kształtują się w sposób następujący:
Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w kolejnym etapie życia.
#SuperKoderzy
Nasza szkoła po raz drugi od września dołączy do #SuperKoderów!
#SuperKoderzy to program edukacyjny Fundacji Orange. Jest przeznaczony dla uczniów klas 4-8, w tym dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W czasie cyklu zajęć prowadzonych na lekcjach poszczególnych przedmiotów uczniowie poznają podstawowe zasady programowania, jednocześnie wykonując zadania zgodne z podstawą programową danego przedmiotu.
#SuperKoderzy uczą się grać na bananach, programować stację pogodową, tworzyć interaktywne multimedialne reportaże, a nawet własne strony internetowe czy gry dla robotów.
Wszystkim uczniom życzymy UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2021/2022
- 132
24 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022. Swoją obecnością zaszczycił nas: Wójt Gminy Sulęczyno – Pan Bernard Grucza, Sekretarz Gminy – Pani Dorota Goitowska, Sołtys Sołectwa Podjazy - Pani Maria Labuda, Radny Gminy Sulęczyno – Pan Remigiusz Zelewski, Pan Jacek Leszewski – przyjaciel szkoły. Przewodnicząca Rady Rodziców - Pani Kinga Gruchała oraz rodzice naszych uczniów.
W pierwszej części uroczystości głos zabrał Pan Bernard Grucza mówiąc, abyśmy zadbali o bezpieczeństwo swoje i innych podczas wakacji. Pani Dyrektor Barbara Lis-Driwa serdecznie podziękowała rodzicom, nauczycielom, pracownikom obsługi i uczniom za owocną współpracę w minionym roku. Następnie wspólnie z wychowawcami wręczyła świadectwa, nagrody książkowe oraz listy gratulacyjne dla rodziców uczniów, którzy uzyskali wysokie wyniki w nauce i szczególne osiągnięcia w konkursach i zawodach.
Zakończenie roku szkolnego to także czas podziękowań i pożegnań. Wyróżnieni zostali uczniowie klasy VIII - nasi absolwenci, którzy opuszczają mury naszej szkoły, aby znaleźć swoją drogę w jednej ze szkół ponadpodstawowych.
W podziękowaniu za wieloletnią współpracę ze szkołą Pan Jacek Leszewski otrzymał replikę krzyża 5. Wileńskiej Brygady AK.
Gratulujemy osiągnięć, świadectw z wyróżnieniem, wszystkim promocji do klas programowo wyższych, a absolwentom ukończenia szkoły.
Udanych wakacji! Do zobaczenia we wrześniu!
Zaproszenie na uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022
Wakacje z akcją "Dzieci uczą rodziców"
Szukasz ciekawego pomysłu na spędzanie wakacyjnego czasu ze swoim dzieckiem? Mamy dla Was ciekawą propozycję. Wspólnie z Centrum Rozwoju Lokalnego - organizatorem ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców ” zapraszamy do udziału w akcji "Wakacje z akcją Dzieci uczą rodziców". W ramach akcji w każdy wakacyjny piątek CRL będzie udostępniać w formie elektronicznej darmowe zadania i kolorowanki dla dzieci.
By zgłosić się do udziału w akcji należy wypełnić krótki formularz, do którego link zamieszczamy poniżej. W formularzu należy podać tylko swoje imię i adres e-mail, na który będą wysyłane materiały.
Link do formularza zapisu: https://bit.ly/Wakacje_z_Dzieci_Uczą_Rodziców
Pierwsza paczka z zadaniami będzie dostępna już 1 lipca.
Serdecznie zachęcamy do zapisywania się i korzystania z materiałów.
#WakacjeZDzieciUcząRodziców #DzieciUcząRodziców
Dzień Pustej Klasy 2022
W minioną środę, tj.15 czerwca odbył się wyczekiwany przez naszych uczniów dzień, w którym wszystkie lekcje odbywały się na świeżym powietrzu. Klasy 1-3 zmierzały się z różnymi zadaniami i wyruszyły w podróż dookoła świata, pomagając Festofelesowi odzyskać kod wstępu do magicznego miejsca. Uczniowie z uśmiechem zakończyli dzień pełen wrażeń.
26
Wycieczka Park Wodny Suntago oraz Warszawa
- 26
Festyn pn. "POWITANIE LATA"
Zaproszenie na bezpłatny webinar "Rodzinny album z wakacji, czyli czego o dzieciach nie powinien wiedzieć internet"
Szanowni Państwo,
czy wiecie, że aż 40% polskich rodziców dzieli się w internecie zdjęciami i filmami, na których są ich dzieci? Rocznie, statystyczny rodzic, wrzuca do sieci średnio 72 zdjęcia i 24 filmy ze swoimi pociechami!
W internecie nic nie ginie – niby wszyscy o tym wiemy, ale myślimy, że nas to nie dotyczy. Błahe z pozoru zdjęcie dziecka w serwisie społecznościowym może jednak wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Jakimi?
Porozmawiamy o tym w trakcie bezpłatnego webinaru OSE „Rodzinny album z wakacji – czyli czego o dzieciach nie powinien wiedzieć internet”, który organizujemy właśnie dla Was - rodziców, nauczycieli, pedagogów i psychologów.
W spotkaniu wezmą udział:
- Anna Rywczyńska – ekspertka ds. edukacji cyfrowej NASK
- Paweł Małaszyński - ambasador kampanii OSE, aktor
- Marcin Perfuński - dziennikarz, influencer, supertata.tv
- Marta Wojtas - psycholożka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, trenerka
Webinar, który organizujemy w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), odbędzie się w poniedziałek 20 czerwca 2022 r. o godz. 17.00. Liczymy na Państwa obecność!
Spotykamy się online, na profilu OSE na Facebooku. Już dziś zaplanujcie swój udział w wydarzeniu, dzięki czemu nic Wam nie umknie.
Im nas więcej, tym lepiej!
Wyniki konkursu "The Winners"
7 czerwca 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Danuty Siedzikówny ps.”Inka” w Podjazach został rozstrzygnięty X Gminny Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów I etapu edukacyjnego “The Winners”. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów klas I-III nauką języka angielskiego oraz poszerzenie kompetencji językowych z zakresu słownictwa, doskonalenie umiejętności recytatorskich. Każdy z uczestników zaprezentował z pamięci wiersz lub rymowankę w języku angielskim . Komisja Konkursowa wyłoniła 9 najciekawszych recytacji.
Wyniki konkursu:
W kategorii kl. I
I miejsce– Kajetan Czystowski (Szkoła Podstawowa im. Jana Tryby w Węsiorach)
II miejsce Bartosz Szneider (Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny ps. “Inka” w Podjazach),
III miejsce Dominik Cyman (Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny ps. “Inka” w Podjazach).
W kategorii kl. II
I miejsce – Piotr Choszcz (Szkoła Podstawowa w Borku Kamiennym).
II miejsce –Filip Bach (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mściszewicach )
III miejsce - Maja Ruszewska (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mściszewicach )
W kategorii kl. III
I miejsce – Łukasz Kotłowski (Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny ps. “Inka” w Podjazach).
II miejsce –Antonina Czystowska (Szkoła Podstawowa im. Jana Tryby w Węsiorach)
III miejsce - Marta Leszk (Szkoła Podstawowa w Borku Kamiennym).
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i opiekunom za udział oraz zaangażowanie w przygotowaniach do X Gminnego Konkursu Języka Angielskiego dla uczniów I etapu edukacyjnego „The Winners”.
Dzień Dziecka
- 141
Dzień Matki
Archiwum Aktualności